Sarajevo, 21.03.2025. godine – Udruženje Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovine je obilježilo Svjetski dan osoba s Down sindromom.
Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježio se danas, u Gradskoj vijećnici Sarajevo, bogatim programom u kojem su učestvovali djeca i mladi s Down sindromom i učenici Srednje muzičke škole Sarajevo.
Mladi s Down sindromom, članovi Kluba mladih “Neka, ja ću” su imali priliku obratiti se gostima i ukazati na nedostatke sistema podrške. Zahtijevali su od donositelja odluka da poduzmu konkretne korake kako bi poboljšali sisteme podrške za osobe s Down sindromom i njihove porodice. Govorili su o nedostatnoj podršci u sistemu zdravstvene zaštite, obrazovanja, rada i zapošljavanje, te samostalnog života.
Na ovaj način Bosna i Hercegovina priključila se globalnom pokretu obilježavanja Svjetskog dana osoba s Down sindromom (World Down Syndrome Day), kada su mladi i odrasli s Down sindromom u jednom danu, širom svijeta, zahtjevali pravo na podršku, ukazujući na to da nepoštivanje prava utiče na kvalitet života.
Bilo nam je veliko zadovoljstvo čuti riječi podrške od ministra Federalnog ministarstva rada i socijalne politike Adnana Delića, premijera Kantona Sarajevo Nihada Uka i ministrice Ministarva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naide Hote-Muminović.
Predsjednica Udruženja, Sevdija Kujović zahvalila se djeci i mladima na hrabrosti i inspiraciji koju su pokazali. Istakla je važnost prilika da govore, dijele svoje misli i zagovaraju za poštivanje prava osoba s Down sindromom.
U daljem obraćanju gostima, između ostalog, istakla je:
“Da, servisi podrške jesu jako važni za osobe s invaliditetom i mi, kao društvo i sistem, trebamo je i osigurati. To je očita potreba, preduslov za samostalnnosti, a nemojmo zaboraviti da je to i njihovo pravo. Da bi podrška bila adekvatna i od koristi svima kojima je potrebna, važno je da znamo da su osnovne karakteristike servisa podrške za osobe s invaliditetom prilagodljivost i individualizacija prema potrebama i specifičnostima svake osobe. Servisi podrške/usluge trebaju biti dizajnirani tako da osiguraju jednake mogućnosti u različitim aspektima života, od ranog razvoja, prekooobrazovanja, zdravlja, zapošljavanja, druženja, te da je u službi osiguranja što veće samostalnosti svakom pojedincu i pojedinki!
Konačno, osnovna svrha podrške je omogućiti osobama s invaliditetom da žive punim životom, sa svim pravima i prilikama koje imaju i druge osobe.”