Evropska asocijacija za Down sindrom, čija smo članica, dala je zvaničnu izjavu i uputila otvoreno pismo. Prevod zvanične izjave i otvorenog pisma može pročitati u ovom tekstu.
“Otvoreno pismo vođama evropskih institucija, vođama evropskih zemalja, Rusije i Ukrajine kao i NATO-u”.
26.februar 2022.godina
Evropska Asocijacija za Down sindrom (EDSA) poziva sve uključene strane da osiguraju zaštitu i sigurnost osoba s Down sindormom i osoba sa drugim invaliditetom tako što će poštivati:
- Svoje obaveze spram UN konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, posebice član 11. koji govori o situacijama rizika i humanitarnim hitnim slučajevima.
- Rezoluciju Sigurnosnog vijeća UN-a 2475 (2019) o zaštiti osoba s invaliditetom za vrijeme sukoba.
- Međunarodni humanitarni zakon i humanitarna načela.
U bilo kakvim kriznim situacijama ili konfliktima, osobe s Down sindromom ili drugim invaliditetom susreću se sa visokim rizikom da budu napušteni, izloženi nasilju, smrću kao i nemanju bezbjednosne, evakuacione i medicinske podrške.
Žene sa invaliditetom izložene su većem riziku od seksualnog nasilja a djeca sa invaliditetom su izložena su većem riziku od nasilju i mogućnosti da budu zapostavljeni. Ključna informacija o sigurnosti i evakuaciji je često neprilagođena isto kao i evakuacioni centri koji su često nepristupačni, pa osobe s Down sindromom i drugim invaliditetom ostaju prepušteni sami sebi.
U Ukrajini je registrovano 2.7 milijuna osoba sa invaliditetom. Naši kontakti u zemlji su potvrdili da je situacija užasna kad su osobe sa invaliditetom u pitanju. Na primjer, skloništa u Kijevu su nepristupačna pa su osobe sa invaliditetom prisiljene da ostanu kod kuće jer ne znaju gdje da idu da bi bile bezbjedne. Osobe s Down sindromom i drugim invalididtetom, koje žive u institucijama vrlo često su izolirane od njihove lokalne zajednice i u riziku su da budu ostavljene i zaboravljene.
Pozivamo političke lidere i sve humanitarne aktere koji se bave ovom krizom da osiguraju osobama s Down sindromom i sa drugim invaliditetom:
- Potpun pristup cjelokupnoj humanitarnoj pomoći
- Da su zaštićeni od nasilja, zlostavljanja i svih drugih zlonamjernih tretmana
- Da imaju obezbjeđene prilagođene informacije o sigurnosnim protokolima podrške, evakuacionim procedurama podrške
- Da imaju potpun pristup osnovnim servisima koji se tiču vode i sanitacije, socijalne podrške, obrazovanja, zdrastvene pomoći, transporta i informacija
- Da nisu zaboravljeni i ostavljeni: također je veoma važno da su mjere definisane i da uključuju osobe koje žive u institucijama ili sirotištima; da mjere izmještanja i evakuacije ne trebaju prisiljavati da se još više osoba sa invaliditetom smješta u institucije
- Da se smisleno uključe u sva humanitarna djelovanja putem svojih predstavnih organizacija
Posebna pažnja se mora posveti, osim osobama s Down sindromom i onim osobama koje su najviše u riziku – uključujući žene, djecu, slijepe osobe kao i gluhonijeme osobe, osobe sa psihosocijalnim i intelektualnim teškoćama kao osobama koje iziskuju najviše podrške.
Danas svjedočimo vrlo ozbiljnim i teškim sukobima na evropskom tlu. Kroz eskalaciju situacije u Ukrajini, Evropsko udruženje Down sindoroma EDSA kontinuirano prati situaciju tako što je ostala u kontaktu sa svojim članovima u pogođenim područjima.
Za više informacija molim da kontaktirate: info@edsa.eu
Orginalni tekst možete pročitati na linku: http://www.edsa.eu/edsa-statement-on-protection-and-safety-of-persons-with-down-syndrome-in-ukraine/