Rana intervencija i podrška – sistemska rješenja u Kantonu Sarajevo

//Rana intervencija i podrška – sistemska rješenja u Kantonu Sarajevo

Kanton Sarajevo sistemski rješava ranu intervenciju za djecu s teškoćama u razvoju.

U Sarajevu, 02.02.2022. godine, organizirali smo Okrugli sto pod nazivom “Rana intervencija – sistemska rješenja u Kantonu Sarajevoˮ. Okruglom stolu prisustvovale su ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović, ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Ivana Prvulović, predstavnica Ministarstva za zdravstvo Amra Čustović, predstavnici JU”Porodičnog savjetovališta” ,predstavnici Kantonalnog Centra za socijalni rad, predstavnica iz Ureda Unicefa u BiH Aldina Bukva-Mahmutović, predstavnica  Federalnog Zavoda za javno zdravstvo FBiH dr. Šejla Cilović-Lagarija, te predstavnici insitucija i ustanova iz oblasti socijalne zaštite, zdravstva, obrazovanja, predstavnici roditeljskih udruženja, organizacija koje podupiru razvoj djece s teškoćama, te organizacija osoba s invaliditetom.

Rana intervencija je ključna za napredak i razvoj djece s teškoćama i treba da se sistematski odvija od trenutka rođenja pa sve do polaska u školu. Da bi programi rane intervencije funkcionisali, svi sektori moraju zajednički raditi i pratiti dijete, istovremeno pružajući podršku i djetetu i porodici. Na Okruglom stolu govorilo se o važnosti i obavezi sistemskog rješavanja rane intervencije,važnosti multidisciplinarnog pristupa i zajedničkog djelovanja vlasti i pružatelja usluga, što će osigurati visok nivo koordinacije i odgovornosti. Ovakav pristup treba voditi računa o osnovnim principima rane intervencije, podršci u prirodnom okruženju,individualizacijii intervenciji, fokusiranju na porodice, upotrebi strategija zasnovanih na dokazima, uspostavljanju procedura nadzora, osiguranju učešća u inkluzivnim okruženjima.

Osnaživanje porodica djece s teškoćama, nesmetan pristup potrebnoj stručnoj podršci od presudnog su značaja za djetetov razvoj, ali i društvenu uključenost porodica. Stoga je ovo jedna od najboljih investicija u razvoj društva jednakih prilika za sve – istakla je Sevdija Kujović, predsjednica Udruženja “Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovineˮ.

Nakon obraćanja učesnika i diskusije tokom Okruglog stola usvojene su preporuke koje će se uputiti relevantnim institucijama. Preporuke obuhvataju obavezu usklađivanja pravnog osnova sa potpisanim konvencijama o pravima djeteta i osoba s invaliditetom, uspostavljanje referalnog mehanizma koji će objediniti sve pružaoce usluga u Kantonu Sarajevo,koji mogu osigurati pružanje usluga djeci i njihovim porodicama, bilo da su javne ustanove ili nevladine organizacije, i koji će ponuditi obrasce za dokumentovanje i monitoring zajedničkog rada, razmjenu informacija
među institucijama i sektorima, te individualne planove rada za svako dijete. Jedan od prvih potrebnih koraka je uspostava registra, te stim u vezi preporuka je da se ubrza primjena Zakona o evidencijama u zdravstvu FBiH.

Izjava ministrice Naide Hota-Muminović: Rana detekcija i rana intervencija veoma su važne zato što svaka pravovremena reakcija prema djetetu sa teškoćama, ali u smisludjelovanja prema porodici, jeste investicija za ono što će uslijediti kroz proces formalnog obrazovanja. Dakle, samo ako na vrijeme napravimo intervenciju, i ako na vrijeme pružimo i prepoznamo prave prilike, možemo očekivati dakelo bolje efekte kroz daljnje formalno obrazovanje. Nažalost, tema inkluzije u redovnim školama došla je na agendu prije teme rane intervencije, to je dato stanje, zatečeno stanje i sad trebamo popraviti taj jedan period prije formalnog uključivanja u redovne škole, da osnažimo i naše predškolske ustanove koji trebaju biti servisi. Trebamo imati stručnjake posvećene
poslu, koji znaju pratiti savremene tokove i pružiti pomoć i podršku djetetu.

Izjava ministrice Ivane Prvulović:
Naš stav je da uspješni programi rane intervencije moraju biti usmjereni na potrebe porodice i imati sposobnost planiranja i koordinisanja usluga iz brojnih službi. Pozitivni ishodi razvoja mnogo ovise o ranoj identifikaciji i brzom uljučivanju u provjerene programe rane intervencije. Danas najuspješnije prakse ukazuju na važnost učešća porodice u ranim interventnim programima. Kvalitetni programi rane intervencije trebali bi osigurati da porodica bude osposobljena prepoznati i shvatiti djetetove snage sposobnosti i potrebe,da je porodica upoznata sa svojim pravima i pravima djeteta, te da efikasno zagovara ta prava, da porodica ima dostupan sistem formalne i neformalne podrške, što uključuje podršku stručnjaka u jačanju socijalne mreže porodica djece sa teškoćama u razvoju, te da porodica ima pristup željenim uslugama i aktivnostimadostupnim u zajednici.

Zahvaljujemo se moderatorici Binasi Goraliji predstavnici My Right-a u BiH, na uspješnom moderiranju ovako značajnog događaja.

Projekat podržava Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo.

By |2022-03-23T12:24:52+00:00Četvrtak, Februar 3, 2022|Nekategorisano|Komentari isključeni za Rana intervencija i podrška – sistemska rješenja u Kantonu Sarajevo