Kako do pristupačnih kulturnih ustanova?

//Kako do pristupačnih kulturnih ustanova?

Udruženje je 2018 godine realiziralo projekat “Kultura pripada i meni” kojim je otvorilo pitanja položaja osoba s invaliditetom u oblasti kulture, te je uspostavio model potpune pristupačnosti jednog pozorišta. Ovo je bio prvi projekat u BiH kojim je urađena sveobuhvatna analiza pozorišta u odnosu na potrebe osoba različitih oblika invaliditeta. Na temelju analize barijera objekta i sadržaja Pozorišta mladih Sarajevo izrađen je i realiziran program mjera za otklanjanje zatečenih barijera. Program mjera je zasnovan  na UN Konvenciji o pravima osoba s invaliditetom,  Uredbi o prostornim standardima, urbanističko tehničkim uslovima i normativima za sprječavanje stvaranja arhitektonsko-urbanističkih prepreka za lica sa umanjenim tjelesnim mogućnostima FBiH, Standardima Easy to read i W3C standardima. Program mjera za otklanjanje barijera obuhvatao je adaptacijske, građevinsko-zanatske radove i nabavku opreme, pomagala i oznaka, kao i edukaciju osoblja. Provođenjem svih nabrojanih mjera dobili smo prvo, potpuno prilagođeno pozorište u Bosni i Hercegovini, Pozorište mladih Sarajevo.

Zašto je ovaj projekat važan za bosanskohercegovačko društvo?

Oko 15% bh. građana u BiH su osobe s invaliditetom. UN konvencija im garantuje sva prava, na ravnopravnoj osnovi sa drugim osobama, a pravo na kulturu jedno je od važnijih. Kultura oplemenjuje život, te da se historijski pokazalo da su upravo kultura i kulturna zbivanja bila i ostala  svjetla tačka u ljudskom napretku. Aktivno i pasivno učešće u kulturnim zbivanjima veoma su važni za kvalitetan život osoba s invaliditetom, na razvoj svake individue, ali i zajednice, a u konačnici osigurava i važne socijalne i ekonomske benefite.

Kako bismo podigli svijest radnika u kulturi o važnosti razumne prilagodbe kulturnih sadržaja za osobe s invaliditetom, uticali na osobe s invaliditetom o važnosti aktivnog i pasivnog učešća u kulturi, te podigli svijest šire javnosti o mogućnostima koje može pružiti jedna kulturna ustanova,u okviru projekta “Kultura pripada  imeni 2022” kreirali smo  Smjernice za prilagodbu ustanove kulture za osobe s invaliditetom. U Smjernicama je detaljno opisan način, metodologija i proces prilagodbe Pozorišta mladih Sarajevo za osobe s invaliditetom.

U sklopu projekta “Stvaranje pretpostavki za uklanjanje barijera  za osobe s invaliditetom u kulturnim ustanovama Kantona Sarajevo”, u saradnji sa Koordinacionim odborom organizacija osoba s invaliditetom KS, dizajnirana je Matrica za mapiranje pristupačnosti objekata i sadržaja iz oblasti kulture za osobe s invaliditetom.

Smjernice, zajedno sa Matricom, predstavljaju kvalitetan instrument za procjenu pristupačnosti kulturne ustanove, izradu plana prilagodbe i realizaciju plana prilagodbe sa potrebnim mjerama intervencije za uklanjanje barijera za osobe s invaliditetom.

Smjernice i Matrica predstavljaju multiplikacijski alat, čime je omogućeno multipliciranje dobrih praksi u BiH, što predstavlja jedan od načina harmonizacije prava osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini. Ovim želimo podstaći i ohrabriti sve kulturne ustanove u Federaciji BiH na hrabro promišljanje, na kreativne načine izražavanja i u konačnici, što je i najvažnije, na senzibiliziran i inkluzivan odnos spram svojih građana i građanki, osoba s invaliditetom.

Smjernice možete preuzeti na linku: https://www.downsy.ba/wp-content/uploads/2023/01/Smjernice-za-prilagodbu-kulturnih-ustanova-2022.pdf

Matricu možete preuzeti na linku: https://www.downsy.ba/wp-content/uploads/2023/01/MATRICA1.pdf

Projekat “Kultura pripada i meni 2022.” podržalo Federalno ministarstvo kulture i sporta.

Projekat “Stvaranje pretpostavki za uklanjanje barijera  za osobe s invaliditetom u kulturnim ustanovama Kantona Sarajevo” podržalo Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo.

 

By |2023-01-18T10:55:47+00:00Srijeda, Januar 11, 2023|Nekategorisano|Komentari isključeni za Kako do pristupačnih kulturnih ustanova?