INKLUZIVNO ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM

//INKLUZIVNO ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM

POTPISAN MEMORANDUM O SARADNJI S CILJEM UNAPRIJEĐENJA INKLUZIVNOG ZAPOŠLJAVANJA OSOBA S INVALIDITETOM

Sarajevo, 16.02.2024.godine – Udruženje Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovine i Udruženje poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine potpisali su u Sarajevu  Memorandum o saradnji. Saradnja je uspostavljena u okviru projekta “Inkluzivno zapošljavanje osoba s intelektualnim invaliditetom” koji ima za cilj jačanje specifičnih uslova za pristup otvorenom tržištu rada i stvaranje ekonomskih prilika za žene i muškarce s intelektualnim invaliditetom kroz razvoj i pilotiranje inkluzivneusluge za zapošljavanje i samozapošljavanje osoba s intelektualnim invaliditetom. Projekat se realizira u saradnji sa Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike i Federalnim zavodom za zapošljavanje. Projekat podržava Vlada Švicarske.

Ključne aktivnosti ovog projekta obuhvataju razvoj i pilotiranje modela inkluzivne usluge službi za zapošljavanje namijenjenih osobama s intelektualnim invaliditetom tokom njihove tranzicije od formalnog obrazovanja do ulaska na tržište rada. Ove aktivnosti će biti realizirane u saradnji sa službama za zapošljavanje i poslodavcima iz četiri kantona u Federaciji Bosne i Hercegovine: Kantona Sarajevo, Zeničko-dobojskog kantona, Hercegovačko-neretvanskog kantona i Tuzlanskog kantona.

„Kroz dugogodišnje iskustvo rada našeg udruženja, svjedočimo izuzetnoj važnosti angažmana mladih osoba sa Down sindromom na otvorenom tržištu rada. Rad im donosi neprocjenjivu vrijednost u svakom aspektu – društvenom, ekonomskom, psihološkom i zdravstvenom. Poslodavci koji su imali priliku raditi s mladima s Down sindromom izražavanju zadovoljstvo njihovim angažmanom i posvećenosti zadacima. Kroz usko partnerstvo s poslodavcima, prepoznali smo neophodnost podrške osobama sa Down sindromom i poslodavcima, prepoznajući je kao ključnu komponentu za prevazilaženje određenih izazova. Ovim projektom obuhvatili smo uočene izazove i potrebu za podrškom  kako bismo olakšali proces tranzicije, zapošljavanja i prilagodbe radnog mjesta i radnih zadataka. Zahvaljujući saradnji s relevantnim javnim institucijama, ovim projektom kreirat ćemo i pilotirati inkluzivnu uslugu kojom će službe pružiti podršku prilikom zapošljavanja osoba s intelektualnim invaliditetom.To će biti postignuto jačanjem kompetencija savjetodavaca kantonalnih službi za zapošljavanje, poslodavaca i angažovanjem radnog asistenta. Vjerujemo da će ova poboljšana usluga značajno povećati mogućnosti zapošljavanja tražiocima posla sa intelektualnim invaliditetom, istovremeno olakšavajući poslodavcima proces njihovog uključivanja u radni ambijent. Nakon pilotiranja modela inkluzivne usluge, očekujemo njegovu primjenu i u drugim kantonima. Kreiranjem okruženja na ovaj način bi trebalo osigurati veće mogućnosti za zapošljavanje, ali i olakšati poslodavcima pristup radnoj snazi“, izjavila je Sevdija Kujović, predsjednica udruženja Život sa Down sindromom Federacije Bosne i Hercegovine.

„Radi se o temi koja nije visoko na listi prioriteta naših institucija, a posebno je jasno da nemamo razvijen sistem ni propise koji uređuju zapošljavanje osoba sa invaliditetom na otvorenom tržištu rada. Posebno je nerazvijena oblast rada osoba sa intelektualnim invaliditetom i mogućnost njihovog radnog angažmana. O ovom pitanju ni vlasti ni poslodavci nemaju puno znanja ni iskustva i iz tog razloga projekat je veoma važan za sve učesnike, a posebno za ciljane grupe i njihove porodice.  Poslodavce treba na drugačiji način motivisati za angažiranje osoba sa invaliditetom za rad na otvorenom tržištu rada. Ta se pitanja moraju urediti na način da se unaprijedi zapošljavanje osoba sa invaliditetom u okviru njihove preostale radne sposobnosti, a ne da se i dalje radi na bazi njihovog socijalnog zbrinjavanja kakav je slučaj danas. Mjere i projekti nadležnih institucija se moraju prilagoditi i doraditi. Također, potrebno je u realizaciju projekata uključiti osposobljena i kvalificirana udruženja, educirati državne službenike, učiniti funkcionalnim i korisnim baze podataka, a što je osnov za planiranje.  Iako je možda najmanje poznato i najsloženije, ali ovo pitanje se ne može tretirati izdvojeno od drugih pitanja koja su naš poslovni ambijent učinili izuzetno nepovoljnim (skupa fiskalna i parafiskalna opterećenja, visoki troškovi zdravstvenog osiguranja na teret poslodavaca, bolovanje na teret poslodavaca, zaštita na radu skupa i na teret poslodavaca, povrede na radu na teret poslodavaca bez obzira na krivicu.  Javne prezentacije, medijske kampanje, promocije mogućnosti rada osoba sa invaliditetom i dr., sve su to aktivnosti koje treba unaprijediti, kako bi se razbijale stigme i predrasude vezane za rad osoba sa invaliditetom“, izjavio je direktor Udruženja poslodavaca FBiH, gdin Mario Nenadić.

 

By |2024-02-19T09:51:22+00:00Ponedjeljak, Februar 19, 2024|Nekategorisano|Komentari isključeni za INKLUZIVNO ZAPOŠLJAVANJE OSOBA S INVALIDITETOM