Aktuelni projekti

/Aktuelni projekti
Aktuelni projekti2022-05-09T20:54:24+00:00

Projekat „Kultura pripada i meni“

Opći cilj projekta je:
Povećanje  aktivnog učešća osoba s invaliditetom u kulturnim programima pozorišta

Specifični ciljevi projekta su :

  1. Unaprijeđenje kvaliteta usluga Pozorišta mladih za osobe s invaliditetom
  2. Podizanje svijesti o značaju pozorišnog stvaralaštva kod djece i mladih 

Očekivani rezultati projekta

  1. Usvojena Strategija rada Pozorišta mladih 
  2. Usvojen Plan promocije i marketinga Pozorišta mladih 

Projekat podržava Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, a provodi Udruženje Život sa Down sindromom FBIH.


Obrazloženje projekta

Projektom “Kultura pripada i meni” Pozorište mladih Sarajevo je postala prva javna ustanova ove vrste koja je pristupačna za sve osobe s invaliditetom. Projekat je podržan od strane Ministarstva kulture i sporta, Švicarske ambasade u BIH, Federalnog ministarstva kulture i sporta te vlastitim sredstvima Udruženja Život sa Down sindromom FBiH. 

Fokus projekta bio je uklanjanje arhitekonske, informacijsko-komunikacijske i svake druge barijere koje su ometale osobe s invaliditetom da ravnopravno sa drugim građanima Kantona koriste usluge ovog pozorišta. 

Projekat je uspješno realiziran, no ukazala se potreba za njegovim nastavkom. Usvajanjem potrebnih aktivnosti za održivost pristupačnosti Pozorišta, uvidjeli smo da je neophodno napraviti još nekoliko koraka koji bi predstavljali preduslov za uspješno poslovanje Pozorišta, ali isto tako bi uticalo na povećanje aktivnog i pasivnog konzumiranja kulturnog sadržaja Pozorišta od strane osoba s invaliditetom. 

Pokazalo se da su neki od osnovnih zadataka uspješne održivosti pristupačnosti Pozorišta sljedeći: 

  1. Strateško planiranje, uključujući rezultate ostvarene projektom Kultura pripada i meni
  2. Izrada plana marketinga i promocije, uz obuku osoblja iz oblasti marketinga 
  3. Obuka osoblja iz oblasti pristupačnosti programskog sadržaja

Pored direktnog rada sa osobljem Pozorišta mladih, neophodno je paralelno jačati svijest djece i mladih s invaliditetom i njihovih vršnjaka o važnosti kulture, posebno teatra, te kroz susrete uticati ka boljem razumijevanju i građenju vlastite ličnosti, koja će vrijednosti kao što su empatija, odgovornost, suradništvo te poštivanje i njegovanje različitosti, uvažavati kao neupitne društvene i kulturne vrijednosti.

Sretna porodica – sretno dijete 2

Opšti cilj projekta
Unaprijeđenje kvaliteta života djece s Down sindromom i njihovih porodica u Kantonu Sarajevo

Ciljevi projekta: 

1.Psihosocijalno osnaživanje roditelja djece s Down sindromom

2.Unaprijeđenje komunikacije kod djece s Down sindromom

Obrazloženje projekta

Pored faktora koji utiču na fizički i mentalni razvoj djeteta, najvažnija je stimulacija  koja proizlazi iz bliskog kontakta majke i djeteta. Ovo postaje jako važno kod djeteta sa Down sindromom. Djeci je potreban stalni podražaj i pažnja u svakodnevnim aktivnostima.  Dijete s Down sindromom će se mnogo brže razvijati ukoliko ima sretne, ohrabrene i educirane roditelje, posebno majku. U konačnici, osnažena i stabilna porodica djece s invaliditetom istovremeno predstavlja stabilnost svakog društva i preventivno utiče na djetetov institucionalni smještaj.

Opravdanost projekta ogleda se i u činjenici da roditelji žele biti sve aktivniji sudionici u obrazovanju svoje djece od rođenja i nalaze načina  kako svoje dijete poticati. Međutim, nema dovoljno pomoći roditeljima u ovom pogledu, te ili djeca ne dođu do i onako malog broja stručnjaka ili roditelji i ne znaju da im potrebna pomoć stručnjaka. I oskudna podrška djeci u razvoju govora pojavljuje se kasno, što za posljedicu ima nedovoljno razvijen govor i dugoročno utiče na djetetovo samopouzdanje, samostalnost i ukupni kvalitet života.

Usljed nedostatka ove vrste podrške djeci s Down sindromom i njihovim roditeljima od strane nadležnih institucija, Udruženje smatra opravdanim da nastavi ovakvu vrstu podrške. 

Projekat podržava Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo i Međunarodni aerodrom Sarajevo

Odgovorno roditeljstvo – temelj kvalitetnog uključivanja osoba s Down sindromom

Ciljevi projekta

  1. Psihosocijalno osnaživanje roditelja djece s Down sindromom
  2. Poboljšati kvalitet života djece i mladih s Down sindormom u lokalnoj zajednici

Očekivani rezultati

  1. Povećane kompetencije roditelja iz oblasti odgovornog roditeljstva 
  2. Poboljšan psihosocijalni status  i vještine komunikacije djece i mladih s Down sindromom

Obrazloženje projekta

Mnogobrojne studije nam govore da faza prihvatanja djeteta s teškoćama vremenski traje različito i da upravo zavisi od psihološke snage roditelja. Na putu odrastanja njihovog djeteta, roditelji se suočavaju sa nebrojenim izazovima koji ih mogu poljuljati ili oslabiti do te mjere da odustaju od borbe za njihovo uključivanje. Svi ovi rizici se moraju pratiti i većoj mjeri prevenirati kvalitetnom, ciljanom i blagovremenom podrškom roditeljima. Usljed nedostatka sistemske podrške, projektom se želi pružiti podrška roditeljima i djeci, ali i utjecati na postojeće resurse u zajednici da unaprijede i prošire svoje usluge i za porodice djece s invaliditetom.

U našoj zajednici  ne postoji dovoljna komunikacijska i psihosocijalna podrška djeci i mladima, te mladi nisu skoro nikako zastupljeni u pokretima mladih, ne učestvuju u promjenama koje su bitne, ne samo za zajednicu, već i za njih same.  Istraživanja koja sprovode Down sindrom istrazivački centri u Engleskoj i Americi dokazuju da primjenom posebnog intenzivnog programa sa djecom i mladima dolazi do poboljšanja njihovih komunikacijskih vještina, čime se poboljšava njihovo učenje a samim tim se poboljšava i  njihova samosvjesnost, spoznaja vlastitog identiteta, sposobnost donošenja vlastitih odluka i u konačnici samostalnost. 

Projekat podržava Općina Centar